reklama  přidejte odkaz
 site map  přidejte clánek
 zadarmopis  spolupráce
 
ZADARMOmenu hledej:  20.4. 2024, svátek má Marcela
 
 cestování
 hry
 informace
 internet
 inzerce
 kariéra
 knihy
 komunikace
 kultura
 media
 mp3
 software
 výrobky
 zábava
 Škola

 

vlastniprodej.cz

audiovideo.cz
av.cz
call.cz
H.cz
zdarma.sk

penzion.mechenice.cz

www.mechenice.cz camp.mechenice.cz

spolujizda.cz vulgo.net

Škodí mobilní telefony našemu zdraví

Mobilní telefony jsou fenoménem řekněme posledních patnácti let, jsou tedy ještě mladší záležitostí, než například počítače. Z toho na intenzivní používání připadá řekněme posledních sedm let. Z hlediska medicínského tedy jde o čas zanedbatelný - mobilní telefony se netáhnout ještě ani jednou generací lidí, symptomy nemají čas se rozvinout a degenerace není zřetelná. Faktický průzkum vlivu mobilních telefonů je zatím v plenkách a vývoj je prudký - lékaři stále častěji protestují, že technické parametry mobilních telefonů se mění častěji, než oni stihnou prostudovat parametry telefonů předešlých.

Je nesporné, že mobilní telefony vyzařují elektromagnetické záření - to je konec konců také důvodem jejich funkce. Řádově se jedná o 2 watty, tedy podstatně méně, než například u mikrovlnné trouby. Na rozdíl od mikrovlnné trouby ovšem tyto 2 watty jsou pár milimetrů od hlavy - a zde je kámen úrazu.

Antény mobilních telefonů jsou totiž konstruovány tak, aby poskytovaly maximální vyzářený výkon a citlivost - optimalizace vyzařování od hlavy, nikoliv do hlavy není tak častou záležitostí. Anténa totiž představuje výdaj - a mít anténu s výrobní cenou 5 nebo 10 USD je ve výsledné ceně poměrně solidní rozdíl.

Jedna výhoda tu ovšem je - firmy si uvědomují, že výkon telefonu vyzářený do lidské hlavy je výkon ztracený - takže sami o sobě jsou nuceny postarat se o to, aby se do lidské hlavy zářilo co nejméně. Citlivost telefonu je totiž zajímavá věc - na příznivost telefonu pro lidské zdraví se nikdo neptá...

Podle lékařských výzkumů údajně může dvacetiminutový hovor zvýšit teplotu vnitřních tkání lidské hlavy až o 0,1 stupně - nejhorší na tom je, že se lékaři začali přít, zda to škodí nebo je to jedno. Seriosní odpověď na otázku, zda a jak mobilní telefonování poškozuje lidské zdraví, zatím neexistuje. Existují desítky vzájemně si protiřečících studií, kdy se jednotlivé týmy zaštiťují honosnými kapacitami lékařského ansámblu. A všichni svorně přiznávají, že patnáct let mobilního telefonování je málo na to, abychom zjistili, co nám to vlastně dělá.

Jisté je jedno: mobilní telefony se podílejí na vzniku nejrůznějších civilizačních syndromů a nemocí stejně tak, jako se na nich podílí televize, automobily, radary, přecpané nákupní haly a dorty Sachr. Mobilní telefony jsou dalším aspektem v řadě vedoucí k infarktu myokardu nebo náhlé příhodě mozkové. Vašim vředům rozhodně prospěje, když si během oběda mobilní telefon vypnete stejně tak, jako když přestanete konzumovat hamburger v zácpě na silnici. Ale to už je o něčem jiném - o tom, co nám způsobuje civilizace a její životní styl.

Něco pro sebe můžeme přesto udělat - můžeme se zajímat o to, které mobilní telefony nejvíce odklánějí škodlivé záření od naší hlavy, ti fanatičtější z nás se mohou zajímat o další ochranné pomůcky. Jak si vedou mobilní telefony v boji o naše zdraví.

Nedávno jsme zveřejnili materiály týkající se vlivu mobilních telefonů na lidské zdraví. Vaše reakce byly logické: chtěli jste vědět, jak moc vaše zdraví ohrožuje ten který telefon.

Sami nemáme možnost přehledně změřit a otestovat vyzařování mobilních telefonů, vypomáháme si tedy převzetím testu z německého časopisu KTip TEST.

Tento graf uvádí zatížení organismu zářením ve wattech na kilogram tělesné váhy. Několik dotazů se týkalo toho, zda když signál GSM telefonu je vysílán jako jeden z osmi timeslotů, je tělo tolik zatěžováno - někteří z vás měli dojem, že dávka 2W se stává osminovou - tedy 125mW.

Jde o omyl - telefon vysílá sice po osminu doby, ale plnými 2W. Pokud si to chcete ověřit v praxi, ponořte ruku na jednu vteřinu do vody 90 stupňů horké a poté na sedm vteřin do vody 20 stupňů horké - bezpochyby nebudete mít dojem, že máte ruku osm vteřin ve vlažné vodě. Obdobně je tomu u vyzařování mobilního telefonu.

Rozdíly mezi anténami: helix antena je pevná, nevysouvací antena, dipol je anténa vysouvací. Začíná být zvykem helix anteny vyklánět z přímé osy mobilního telefonu tak, aby jejich záření maximálně směřovalo mimo hlavu.

Jak vidno, naprosto nejlépe je na tom Hagenuk Global Handy, který má zase naprosto mizerný příjem signálu. Nejlépe z ostatních telefonů je na tom StarTAC - za ty peníze si to může dovolit. Příjemné je třetí místo cenově dostupného modelu Sony CM-DX 1000 a Siemens S4 (stejně vychází Sony 2000 - není tu proto uvedena, jde o shodnou konstrukci). Naprostým propadákem jsou z hlediska zátěžového vyzařování výrobky firmy Ascom (u nás se téměř neprodávají), bídně je na tom i Philips Diga a Bosch GSM-COM 906 - oba dva se u nás prodávají.

(c) Martin Hospodka, 29.5. 2001, rubrika: Nezařaditelné
Diskusní příspěvky ke článku
AUTOR
Martin Hospodka
 1. S mobilem už do banky nemusíte ! (čtenost: 1142)
 2. Škodí mobilní telefony našemu zdraví (čtenost: 2815)
Database error: Invalid SQL: INSERT INTO connected(ip, logtime) VALUES ('18.223.159.195', now()+150)
MySQL Error: 1292 (Incorrect datetime value: '20240420083691' for column `zadarmo`.`connected`.`logtime` at row 1)
Session halted.