reklama  přidejte odkaz
 site map  přidejte clánek
 zadarmopis  spolupráce
 
ZADARMOmenu hledej:  14.6. 2024, svátek má Roland
 
 cestování
 hry
 informace
 internet
 inzerce
 kariéra
 knihy
 komunikace
 kultura
 media
 mp3
 software
 výrobky
 zábava
 Škola

 

vlastniprodej.cz

audiovideo.cz
av.cz
call.cz
H.cz
zdarma.sk

penzion.mechenice.cz

www.mechenice.cz camp.mechenice.cz

spolujizda.cz vulgo.net

Super Mario SE - vskutku speciální vydání

Super Mario SE - vskutku speciální vydání

Celá hra se vlastně celým názvem jmenuje Super Mario Special Edition (neboli Speciální Vydání). Ti z vás, kteří alespoň trošku sledují dění kolem freewarovek, jistě vědí, že her s tématikou Maria tu už bylo nespočetně. Proč ale tomuto kousku autoři dali zrovna tento název se můžeme jen dohadovat, ale jedno je jisté. Super Mario SE si mezi hráči najde velkou skupinku, kterou zaujme, zvláště pak mezi hráči mladšími. Jestli se totiž domníváte, že tento produkt je pouhou další primitivní hříčkou s troškou jednoduchých kol, tak se šeredně pletete. Však čtěte dále, možná že potom změníte názor a nebudete se moci ani dočkat, až si ho zahrajete.

Ani já sám jsem nemohl uvěřit, že i tak malý soubor, v jakém je hra zapakována, může obsahovat tolik zábavy. Protože jsem ale do arkád přímo zblázněný, nad stažením jsem ani chvilku neváhal. Jakmile už budete plnými vlastníky, stačí přivolat svůj komprimační prográmek, hru si rozbalit a začít hrát. Po spuštění se vám na obrazovce objeví velké okno, do kterého budete zahleděni po celou dobu vašich dobrodružných cest. Dívat se ale celou dobu na vykuleného Maria by snad každého brzy omrzelo, takže poslechněte blikající nápis, který vám napovídá, abyste zmáčkli Enter. Nyní se už najisto ocitáte v prvním kole.

To se může na první pohled zdát opravdu děsivé (ne teda z pohledu obtížnosti;-)). Grafika přímo strašná, nikde žádní nepřátelé, aspoň že tu hraje příjemná muzika. To se ale může za moment změnit, pokud použijete v pravém horním rohu tlačítko Obnovit, které vám hrací okno zmenší a potom si ho již budete moci upravit podle svého. Takto se vám rychlost hraní o mnoho zvýší, kvalita grafické stránky bude mnohem více lahodit oku, no až na ty protivníky. S těmi se poprvé setkáte v kole dalším, nejprve se tam ale budete muset dostat. K tomu vám dobře poslouží šipky (k pohybu) a klávesa Shift (ke skákání). Ovládání je samozřejmě možné si upravit dle libosti. Abyste ale v klidu dokončili kolo, musíte zachránit zakletou(?) princeznu, která je úplně v levém horním rohu. Jakmile je jí dotknete, postupujete dál. Ovšem první kolo je pouze ukázkové, v dalších se již budete pekelně trápit - to mi věřte!!

V každém kole je vaším úkolem zachránit již zmiňovanou princeznu, která je zpravidla v taktéž zmíněném levém horním rohu (její poloha se ale v některých kolech změní). Abyste tak ale učinili, musíte nejprve sesbírat bílo-zelená puntíkatá vajíčka, která způsobí to, že budete moci princeznu zachránit. Ta je totiž zabalena v jakémsi obrovském zubu, který ji za žádných okolností nechce pustit. Za každé sebrané vajíčko dostáváte rovných pětadvacet.bodů pochopitelně:-)!! Autoři ale nezapomněli na nějaké ty protivníky, proto se ještě budete muset snažit jim vyhýbat. Pokud se vás dotknou, přicházíte o jedno srdíčko ze dvou. Pokud se vás dotknou podruhé, přicházíte nejen o srdíčko, ale i o jeden život ze čtyř. Pokud byste se rádi dozvěděli, jak na tom jste se životy, s body nebo třeba v kolikátém jste právě kole, poslouží vám k tomu určený info panel úplně nahoře.

Co by to bylo za Maria, kdyby se tu neobjevovalo více světů. Ani na to autoři z Funny Programms nezapomněli, takže se můžete těšit na více jak pět světů s osmi až devíti koly. Mně osobně se podařilo dostat se až do světa šestého, kde jsem ale narazil na opravdu těžké kolo, na kterém jsem se zasekl, takže vám nemohu přesně potvrdit, kolik že se jich tam vyskytuje. Po dokončení každého světa je vám sděleno heslo, které vás dokáže dostat do dalšího světa s novými koly. V těch poznáte nejen nová prostředí, ale i nové, krvelačnější nepřátele, kteří vám už tuplem nedají nic zadarmo. Co se mi na Super Mario SE líbilo nejvíc je to, že se tu střídají v každém světě různé, opravdu hezké melodie, že to není hra na deset minut, ale i na několik hodin nebo že tu musíte opravdu "makat", abyste se dostali hodně daleko. Právě to v dnešních freeware hrách hodně chybí.

Samozřejmě že dnešní hra má i své černé stránky, mezi které hlavně řadím dost špatné ovládání - alespoň na začátečníka. Po chvilce hraní jistě ten cit do ruky dostanete, i když mi občas dělalo velké problémy přeskočit nějakou "ďouru" i ve vyšších levelech. Dále bych asi vytkl špatné načítání hudby. Jakmile se začne opět načítat, hra se na vteřinku nasekne a možná že ve chvíli, kdy to potřebujete nejmíň. I když se to objevuje v mnoha hrách, měli by si na to autoři dávat pozor. Jinak já jsem v tímto kouskem navýsost spokojený a věřím, že budete i vy. Jinak vám přeji pěknou zábavu a v krušných chvilkách pevné nervy.

A kde?Podívejte se na stránky plnehry.cz. Tam to všechno je.

(c) Jan Kudrna, 18.3. 2013, rubrika: Počítačové hry
Diskusní příspěvky ke článku
AUTOR
Jan Kudrna
 1. Super Mario SE - vskutku speciální vydání (čtenost: 8691)
 3. Věci do Diabla všech verzí (čtenost: 5762)
 6. Zamilované sms,citáty a rady (čtenost: 9963)
 8. Loga a obrázkové sms (čtenost: 6384)
"Z" si čte 7 čtenářů      (c) 2000-2013 it-media