reklama  přidejte odkaz
 site map  přidejte clánek
 zadarmopis  spolupráce
 
ZADARMOmenu hledej:  21.12. 2024, svátek má Natálie
 
 cestování
 hry
 informace
 internet
 inzerce
 kariéra
 knihy
 komunikace
 kultura
 media
 mp3
 software
 výrobky
 zábava
 Škola

 

vlastniprodej.cz

audiovideo.cz
av.cz
call.cz
H.cz
zdarma.sk

penzion.mechenice.cz

www.mechenice.cz camp.mechenice.cz

spolujizda.cz vulgo.net

Pijavice

Vojenský chirurg Napoleonovy armády je studoval, doktoři z konfederační armády je během občanské války využívali a dnes je čím dál víc lékařů považuje za alternativu chirurgie a zbraň proti infekci.

První zdokumentované léčení larvami pochází ze středověku, kdy jejich pomocí léčili rytíře zraněné v bitvách, během dalších čtyř století válčení se larvy používaly dál. Až za druhé světové války, s příchodem antibiotik, přestaly být larvy v oblibě.

Téměř po půl století zapomenutí se larvální terapie znovu objevuje jako alternativa chirurgie a stavá se populární v Americe.

Již samotný název "masařka" odpuzuje. Je to nenáviděný hmyz, který přenáší téměř dva milíony různých forem nakažlivých bakterií. Proto je překvapující, že larvy této mouchy hrají v moderní medicíně tak užitečnou roli. Larvy dokáží doslova odoperovat rozkládající se tkáň s uspěchem, v němž se jim vyrovnají jen ti nejlepší chirurgové. Díky vylučování enzymu, který rozkládá napadené tkáně, mohou tyto larvy pozřít a zahubit bakterie takřka z každé rány.

Jeden lékař z kaliformské univerzity, zabývající se larvární terapií, vypěstuje ve své laboratoři týdně více jak 30 tisíc larev, které pak posílá do nemocnic po celém území USA. Tam jsou s úspěchem používany při zacelování nehojících se hnisajících ran. Larvy jsou totiž mnohem přsnější než skalpel. Živé tkáně se ani nedotknou, zatímco chirurg ji musí kousek odříznout.

Během 24 hodin od chvíle, kdy moucha naklade vajíčka, se objeví larvy. Moucha je 7 dní ze svého šest týdnů dlouhého cyklu larvou. Když jsou larvy dány na ránu, tak jsou to malá stvořeníčka velikosti čtvrtiny rýžového zrnka. Po dvou dnech vypadají jako uvařená nadýchaná rýže a jsou velmi aktivní. Sto larev dokáže spořádat denně asi třicet gramů postižené tkáně, a tak narostou asi na dvacetinásobek původní bvelikosti. Pacient je vůbec necítí, i když je vidí.

Larvální léčba vypadá odpudivně, přesto pacienti prohlašují, že je to nejefektivnější způsob léčby.

Tvor, který byl dlouho zlořečen, jako nositel nemocí, dnes hraje důležitou roli při léčení a odstraňování infekcí.



Zpracoval Jan Šimecký

(c) Jan Šimecký, 20.2. 2010, rubrika: Zadarmo
Diskusní příspěvky ke článku
AUTOR
Jan Šimecký
 1. Pijavice (čtenost: 2554)
"Z" si čte 5 čtenářů      (c) 2000-2013 it-media